Revmatoidní artritida

CO JE REVMATOIDNÍ ARTRITIDA?

Jedná se o onemocnění, při kterém imunitní systém napadá klouby, nezvratně je poškozuje. a vyvolává v nich chronickou bolest.

Onemocnění revmatoidní artritidou se obvykle začíná projevovat neurčitými příznaky, mezi které patří pobolívání kloubů, ranní ztuhlost a časté pocity únavy. Později se objevují otoky, a to zejména na drobných kloubech rukou a nohou. Výjimkou ale nejsou ani postižení jakéhokoliv jiného kloubu v těle. Postupně pacient pozoruje problémy se sebeobslužností a trpí velkými bolestmi, což bývá doprovázeno depresivními stavy.

Pacienti s revmatoidní artritidou často svádí boj s běžnými činnostmi, jako je držení lžičky či otevírání zašroubované lahve.

S nemocí v současnosti v Česku žije přes 100 tisíc lidí všech věkových kategorií. Až polovina z nich bohužel končí kvůli nevratnému poškození kloubů v invalidním důchodu.

Přestože revmatoidní artritida je závažné onemocnění, nemusí pro každého znamenat vážné zhoršení zdravotního stavu a neradostné vyhlídky do života. Její průběh je totiž u každého pacienta jiný.

Pro správnou diagnostiku a léčbu revmatoidní artritidy jsou nejdůležitější následující vyšetření:

  • odběr a vyšetření krve
  • rentgenové vyšetření
  • v případě možnosti i punkce (postiženého) kloubu

Negativním důsledkům nemoci lze efektivně a jednoduše předejít, pokud je co nejdříve stanovena diagnóza a zahájena léčba. To je podstatné i z důvodu možných mimokloubních manisfestací onemocnění, které postihují i vnitřní orgány.

Zásadní význam v léčbě revmatoidní artritidy má farmakoterapie, neboli podávání léků. V současné době jsou k dispozici tři základní skupiny léků – nesteroidní antirevmatika (např. Ibuprofen, Diclofenac), dále léky modifikující nemoc (např. Metotrexát, Leflunomid, Plaquenil) a kortikoidy (např. Prednison, Medrol).

Do postupů farmakoterapie patří také biologická léčba. V této moderní terapeutické metodě se užívají látky vyráběné genetickým inženýrstvím, které se blízce podobají přirozeným molekulám produkovaným v organismu. Jejich výhodou je schopnost zastavit v určitém místě sled kroků, které vedou ke spuštění chybné reakce imunitního systému a způsobování chronického zánětu.

Biologická léčba zásadně mění kvalitu života pacientů a vrací je zpět do normálního pracovního a společenského života. Není určena pro všechny pacienty, ale jen pro ty, kteří splňují kritéria pro zahájení této léčby.

OBJEDNEJTE SE ON-LINE

* Povinný údaj

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním údajů dle těchto
Zásad o zpracování osobních údajů »

Zařízení poskytuje zdravotní péči
pro pacienty těchto zdravotních pojišťoven
Kód 111Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR
Kód 201Vojenská zdravotní pojišťovna ČR
Kód 205Česká průmyslová zdravotní pojišťovna
Kód 211Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR
Kód 207Oborová zdravotní pojišťovna
Kód 213Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna
© 2024 Revmatologie Šumperk